16.05.2009

yemin

friedrich dürrenmatt

bu dünyada bilseniz ne saçmalıklar, ne münasebetsizlikler oluyor ve bizler de işte hayat diye isyan etmiyoruz. dünyanın içinde sadece mantıkla yaşanacağına inanmak ne büyük gaflet!

küçük kızlara sarkıntılık eden tipler çoğunlukla ilkel ve budaladır. doktorların dediği gibi, mankafadırlar. zor kullanmaya hazır tiplerdir. kadınlara karşı bir tür aşağılık kompleksleri veya iktidarsızlıkları vardır.

ruhen hasta insanlar için küçük kız veya kadın diye bir ayrım yoktur. katil, kadına yaklaşamadığından, küçük kız çocuğuna sokulur. kadının yerine katil, kızı öldürür. ve dikkat edilirse hep aynı tip kız çocuğu olduğunu göreceksiniz. bütün kurbanları birbirine benzer. burada ilkel duygulara sahip bir erkeğin söz konusu olduğunu unutmayın. bunlar ister budala doğmuş veya sonradan bir hastalık sonucu budalalaşmış olsun, cinsel arzularında birer hayvandan farksızdırlar. normal bir insanı kontrol altında tutan faktörler bunlarda hiç yok gibidir.

intikam duygusunun nedeni, belki cinsel hayatta karşılaştıkları birtakım güçlüklerdir. bu adam bir kadın tarafından ezilmiş, istismar edilmiş olabilir. belki kendi fakir ve karısı zengindir. belki toplumsal hayatında karısı ondan daha itibarlı konumdadır. 

erkek ile kadın arasında en saçma durumların yaşanması mümkündür.

bir olayın nedenini kavrayabilmek için o kadar çok faktör vardır ki, anlatamam. bunların hepsini bilmemiz imkansızdır. çoğunlukla sadece en önemsizlerini öğreniriz. tesadüflerin, hiç hesapta olmayan, akla gelmeyen faktörlerin büyük rolü vardır. kanunlarımız yazık ki istatistiklere dayanarak ve ihtimaller hesaplanarak yapılmıştır. bunlar tek tek olaylara değil, genele uygun düşerler. ama öyle olaylara rastlanır ki, ne bir hesaba ne de bir mantığa sığar. ve bizler elimizdeki kısır imkanlarla bunları izledikçe de hiçbir sonuç elde edemeyiz. aksine, büsbütün çıkmaza gireriz.