2.08.2013

güdü

scott adams

insanlar, hayvani tutkuların tamamıyla ve kulağa daha yüce gelen öz gerçekleştirme, yaratıcılık, özgürlük ve sevgi gibi şeylerle güdülenir. fakat tanrı, bu tarz şeylerle ilgilenmez. ilgilenseydi bile zaten onlara sınırsız ölçüde sahip olurdu. bunların hiçbiri motive edici olmazdı.

deli bir insan, kendi dünyasının tutarlı olduğuna inanır. eğer hükümetin kendisini öldürmeye çalıştığına inanıyorsa, bu sözde gerçek dünya içinde inancını destekleyen yeterli kanıt görecektir. yanılacaktır; fakat onun kanıtı, senin bu sabah yağmurun yağması ile ilgili kanıtından daha iyi veya daha kötü değildir. ikiniz de şimdiki zamanın kanıtını zihninizde depoladığınız izlenimlere dönüştürecek ve her ikiniz de kanıtınızın sağlam ve inkâr edilemez olduğundan emin olacaksınız. zihniniz, her şeyi yerine oturtana kadar, gerçekleri ve ipuçlarını şekillendirecek.

klinik psikologlar sıradan insanların, geçmiş anılarını kendi algılarına oturtmak için değiştirdiklerini kanıtlamışlardır. bütün normal beyinlerin olağan şartlar altında işleyişi böyledir.