4.3.16

bazı kadınlar

alice munro

bir erkeğin odayı terk ettiğinde, o odadaki her şeyi geride bıraktığını unutma. bir kadınsa, odadan dışarı çıktığında, o odada olmuş her şeyini beraberinde götürür.

insan ilk kitabını bastırınca bir süre kendini bir bok sanıyor.

hayatımmış, yaşamımmış, aşamalarmış; bir şey keşfettiysem o da kişiliğimin kokuşmuş olduğudur. amacımmış. bokummuş. maneviyatımmış. entelektüelliğimmiş. içeride hiçbir şey yok. sadece dışarısı var, ne yaptığın, hayatın her bir dakikası. bunun farkına vardığımdan beridir mutluyum. kişilik denilen şu aptal meseleyi geride bıraktım.

hayatınız boyunca bir şeyin olduğu sadece birkaç yer, hatta tek bir yer vardır, bir de diğer yerler.

eğer bir çocuksan, her yıl farklı bir insan olursun. genellikle sonbaharları, okulda eğitim yeniden başladığında, yaz tatili keşmekeşini ve uyuşukluğunu üzerinden atıp bir üst sınıfta yerini aldığında böyle hissedersin. değişikliği en kesin haliyle kaydettiğin zamandır bu. sonrasında hangi yılda ya da ayda olduğunu bilmezsin; ama değişim eskisi gibi devam eder. uzun bir süre boyunca geçmiş senden kolayca ve sanki otomatiğe bağlamış gibi düzenli bir şekilde akıp gider. geçmişin sahneleri yok olmazlar da, gündem dışı kalırlar. sonra keskin bir dönemec çıkagelirsin ve ardında bıraktığın olan bitenler taptaze yeni sürgünler verip ilgini, hatta bir şeyler yapmanı ister, elden bir şey gelmediği aşikar olmasına rağmen.

sofya kovalevskaya: matematik okumamış birçoğu onu aritmetikle karıştırıp kuru ve sıkıcı olduğunu düşünür. ne var ki gerçekte bu bilim esaslı bir hayal gücü gerektirir.

zamanın asla iyileştiremeyeceği
bir keder yoktur
bir kayıp, bir ihanet yoktur
yarası sağalmayacak
öyleyse avunsun ruhun
ayırsa bile mezar
sevenle sevileni
paylaştıkları hayattan
gördün mü yağmur dinmiş
ve o güzelim güneş ışıldıyor
çiçekler nasıl da güzelleşti
nasıl da güzel bir gün bugün
üstünde fazla düşünme
ne sevginin ne de görevlerin
uzun zamandır unuttuğun dostlar
yaşamla ölümün
her şeyi sonuçlandırdığı yerde
bekliyor olabilirler seni
kimse uzun süre yas tutmayacak ardından
dua etmeyecek, özlemeyecek de seni
yerin hep boş kalacak
orada olmadığın zaman

bir tane önemli kadın ismi söyle bana. erkekleri baştan çıkarıp öldürmek dışında, dünyaya bir faydası, etkisi olmuş birini söyle. onlar doğuştan geri ve benciller ve bir fikir, kendilerini adayabilecekleri makul bir fikir benimsemeyegörsünler, anında isterikleşip kibirleri yüzünden her şeyi mahvederler.

matematik doğal bir yetenektir, aynı kuzey ışıkları gibi. dünyada başka her şeyden, makaleler, ödüller, meslektaşlar ve diplomalardan azadedir.