10.02.2014

onca yoksulluk varken

romain gary

yaşam herkesin harcı olan bir şey değil.

bana hep garip gelen, gözyaşlarının doğmadan önce programlanmış olmasıdır. bu demektir ki ağlayacağımız önceden saptanmış. bunu hiç düşündünüz mü? kendine saygısı olan hiçbir yaratıcı yapmaz bunu.

veletlerin tümü bulaşıcıdır. birine bir şey olmayagörsün, hemen ötekilere de oluverir.

kendilerine eroin iğnesi yapan bütün veletler mutluluk alışkanlığına tutulurlar, bunun da hiç acıması yoktur; çünkü mutluluk özellikle yokluğuyla tanınan bir merettir. eroin almak için mutluluğu bayağı aramış olmak gerekir; bu tür düşünceler de ancak esaslı hıyarlarda bulunur.

insanların hüznü her zaman en çok gözlerinin içindedir.

hiçbir zaman anlamadım, neden yasaktır vesikalı orospuların çocuklarını büyütmeleri; ötekiler hiç çekinmiyor. madam rosa, bunun nedeni kıçın fransa'daki önemidir sanıyordu, böyle bir önem başka yerlerde görülmez; burada bu, gözle görülmedikçe aklın alamayacağı boyutlar kazanır. madam rosa diyordu ki, fransa'nın en önemli şeyleri xıv. louis ile kıçlarıdır; bu yüzden orospu olarak tanımlananlar baskı altında tutulurlar; çünkü namuslu kadınlar bunu sadece kendilerine istemektedirler.

insanlar yaşama her şeyden daha çok önem verirler. dünyadaki bütün öbür güzel şeyleri düşündüğümüzde, bu bayağı garip bile gelebilir.

bir insanın en önemli parçaları kalple kafadır, en pahalıya patlayanlar da onlardır. kalp durursa artık işinizi eskisi gibi yürütemezsiniz; kafa her şeyden kopup doğru dürüst işlememeye başlarsa da kişi niteliklerini yitirir, artık yaşamdan hiçbir yarar göremez. sanırım yaşamaya çok gençken girişmek gerekir; çünkü sonradan bütün değerinizi yitiriyorsunuz, kimse de size bağışta bulunacak değildir.

yaşam dediğin sürekli bir paniktir.

evlat edinirken insanların en istemedikleri şey çocuğun gerizekalı olmasıdır. çocuk birden durmaya karar verdi demektir bu, ilerlemek ona yeterince ilginç gelmemiştir. çoğu zaman ailesi handikaplı olur, çocukla ne halt edeceğini bilemez. örneğin 15 yaşında bir çocuk 10 yaşındaymış gibi hareket etmeye koyulur. ama dikkatinizi çekerim, bu konuda kazançlı çıkmak da olanaksızdır. bir çocuk, benim gibi on yaşında olup on beş yaşındaymış gibi hareket ederse onu okuldan atarlar; ahlakı bozulmuştur çünkü.

moraliniz bozuk oldu mu güzel şeyler hep daha güzeldir. gebermek istediğiniz zamanlar, her zamankinden daha güzel olur çikolatanın tadı.

umarım hiçbir zaman normal olmam; bir tek namussuzlar normal olur hep.