1.07.2013

din

douglas adams

din, merkezinde bazı fikirler barındırır ve biz bunları kutsal ya da mübarek diye adlandırırız ya da benzer terimler kullanırız. bu, şu anlama gelir: "işte hakkında kötü söz söyleme izninizin olmadığı bir fikir ya da bir kavram; tek kelimeyle, bu yasaktır." peki, neden olmasın? çünkü yasaktır!

eğer birisi sizin onaylamadığınız bir partiye oy verirse bu konuda onunla istediğiniz kadar tartışmakta serbestsiniz; herkes bir görüş bildirecek ama bu kimseyi rencide etmeyecektir. eğer birisi vergilerin artması ya da azalması gerektiğini söylerse bu konuda da yorum yapmakta özgürsünüz. ancak diğer yandan, birisi "bir sebt günü ışık düğmesine dokunmamalıyım" derse ona şöyle dersiniz: "buna saygı duyarım."

neden muhafazakar parti'yi ya da işçi partisi'ni, cumhuriyetçileri ya da demokratları, şu ya da bu model ekonomiyi ya da windows yerine macintosh'u desteklemek tamamen meşrudur da kainatın nasıl meydana geldiği ve onu kimin yarattığıyla ilgili bir fikir beyan etmek yasaktır? kutsal meseleler olduğu için mi?

meseleyi mantıklıca irdelediğinizde, böylesi fikirlerin diğer fikirlerle çekişebilmesi adına en az onlar kadar serbest olmamasının bir nedeni yoktur; tabi eğer söylenmemeleri gerektiğini aramızda bir şekilde kararlaştırmadıysak.