22.11.16

mantissa *

john fowles

monogami biyolojik bir saçmalık, yalnızca tarihsel geçmişten kaynaklanan bir tesadüftür. sizin asıl evrimsel işleviniz, bir erkek olarak, spermatozoanızı, yani genlerinizi mümkün olduğu kadar çok sayıda rahme aktarmaktır.

bağırsak boşaltma ve mesane boşaltma eylemlerine gönderme yapan terimlerin kullanılmasının anlamı, kültürel bir tetikleyici sonucu ortaya çıkan cinsel suçluluk ve bastırılmış duygulardır.

insanlar, var olmak için tanınmak gibi bir kanıta ne kadar ihtiyaç duyduklarını fark etmezler. bu tür şeyler olduğunda da korku duyarlar. emniyet hissini yitirirler.

temel metinleri bile okumamışken nasıl olur da bir teoriyi tartışmaya kalkar insan?

modern sosyologların içinde pek azı, fahişelerin son derece önemli bir işlevi yerine getirdiklerine inanmaz. en başta, onlar olmasa tecavüz olayları daha sık olurdu. bu kadınların kişisel ve dolayısıyla da toplumsal stresin çoğunu aldıklarına dair çok sayıda gösterge var.

doğru dürüst yazılar, mesela burjuva olmayan yazılar hep politiktir.

yaptığım iş konusunda hassas davranmasaydım yaşamla yüz yüze gelemezdim.

çatıdan kopup kafana düşse bile gerçek umutsuzluğun ne olduğunu anlayamazsın.

erkekler neden buna bu kadar önem verir, anlamam. sizin o aptal hayallerinizde düşlediğinizin yarısı kadar bile heyecanlı değil. bu yalnızca yaşamın sürmesi için kullanılan biyolojik bir mekanizma. emzirebilme işlevi taşır kadın göğsü. aslına bakarsan, laboratuvar fareleri gibisiniz. minik bir uyarı.. yarış atı gibi fırlıyorsunuz.

insan neyse odur, aynı zamanda ne giyerse de odur.

insanın var olabilmesi için birtakım temel özgürlükleri olmalıdır.

faşistler seksten nefret eder. ve asla kendilerine gülmeyi başaramazlar.

en kötü felsefelerde bile bir iki iyi nokta bulunabilir.

sen ana mizansen travmasından yapıyorsun bunları. her zamanki gibi bu da yıkıcı bir intikam duygusu bırakıyor sende. her zaman olduğu gibi bunu eşit ölçüde abartılmış röntgencilik ve teşhircilikle ifade ediyorsun. çözümlenememiş travmanla baş edebilmek için tekrar tekrar yazmak ve yayımlatmak gibi sözde geriletici faaliyetlere girmenle de bilinen patolojiye uyuyorsun. aslında bu iki faaliyetten tamamen ve açıkça kendini geri çeksen daha sağlıklı bir insan olabileceğini söyleyebilirim.

* mantissa: özellikle edebi bir çabaya ya da söyleme yapılan ve nispeten küçük bir önem taşıyan ekleme.