21.3.17

mr. nobody

jaco van dormael

hiçbir seçim yapmadığınız sürece her şeyi mümkün kılarsınız.

korkularımızın ne kadarı doğuştan gelir? yavru kazları kuluçka makinesinde yumurtadan çıkartıp yavruların üzerinden bir kaz geçiyormuş gibi gösterirsek kuşlar boyunlarını uzatıp bağırmaya başlar. ancak o siluetin istikametini tersine çevirirsek şahin gibi görünecektir. kuşlar buna hemen tepki verir. daha önce hiç şahin görmedikleri için sinip korkarlar. hiçbir açıklama olmaksızın doğuştan gelen bir korku, hayatta kalmalarına yardım eder. peki, insanlarda doğuştan gelen korkular hangi eski tehlikelerden kaynaklanır?

"tek bir kar tanesi, bambunun yaprağını bükebilir." (çin atasözü)

sigara dumanı neden sigaraya geri dönmez hiç? neden moleküller birbirlerinden uzaklaşır? neden dökülen bir mürekkep damlası yeniden biçimlenemez? çünkü evren, dağılım gösterme eğilimindedir. bu bir entropi ilkesidir, evrenin artan bir düzensizlik konumuna geçme eğilimi. entropinin ilkesi evrenin genişlemesinin bir sonucu olan zamanın tek yöne doğru akmasıyla ilişkilidir. peki yer çekimi kuvveti genişleme kuvvetine denk geldiğinde ne olacak? ya da kuantum boşluğu enerjisi zayıf düşerse? o durumda evren, daralma aşamasına geçebilir: büyük çöküş. zamana ne olacak peki? tersine mi dönecek? kimse cevabı bilmiyor.

seçilen her yol doğru yoldur.

tennessee williams: yaşanılanlar bambaşka şekillerde vuku bulabilirdi; ancak öyle olsa dahi, yine de aynı mana ve değeri taşırdı.

gün gelir, hayattaki her şey çekilmez görünür göze. seçimler çoktan yapılmıştır. elimden ancak hayatıma devam etmek geliyor. kendimi avucumun içi gibi tanıyorum. her tepkimi önceden görebiliyorum. hayatım hava yastıklarıyla emniyet kemerleri arasına hapsolmuş. bu noktaya ulaşabilmek için her şeyi yaptım ve ulaştım da ama sıkıntıdan ölüyorum. en zoru da hala hayatta olduğumun farkında olmam.

benim yaşımdaki biri için mumlar pastadan daha fazla tutar. ölmekten korkmuyorum. yeterince hayatta kalmadığım için korkuyorum. bütün okulların tahtalarında şöyle yazmalı: "hayat bir oyun bahçesidir ya da hiçbir şeydir."

boşversene. hayatta tek bir fırsatın olur. kötü bir seçimse, bununla baş etmen gerekir.

sen de yoksun, ben de. bizler 9 yaşındaki bir çocuğun hayal dünyasında yaşıyoruz yalnızca. imkansız bir seçimle karşı karşıya gelen 9 yaşındaki bir çocuğun.